top of page

Baskı İçin Tasarım Dosyaları Oluştururken Bu 6 Hatadan Kaçının !!!

Blog yazımızda en basit şekilde anlatılan kontrol listesi ile baskı hatalarından daha oluşmadan kurtulun.


Hiç kimse, baskı hatası olup olmayacağını araştırmak ve işini mükemmelleştirmek için zaman ve çaba harcamak istemez. Baskının teknik yönünü anlamak herkes için kolay değildir. Ancak istediğiniz sonuçları elde etmenin anahtarı hazırlıktır. Çalışmanızı gözden geçirmek için zaman ayırmak olası hayal kırıklıklarını, gecikmeleri önleyebilir ve hatta hatalı baskı işlerini düzeltmek için daha fazla ödeme yapmaktan kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Gelişmiş kontrol sistemimiz sayesinde, dosyalarınızla ilgili herhangi bir sorun hakkında sizi uyarıyoruz. Ancak baskı dosyalarınızın üretim aşamasına hatasız girmesini sağlamak için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır.


1) Dosyalarınızın doğru boyutta olduğundan emin olun...

Dosyalarınızı baskı özelliklerine uyacak şekilde tasarlamamak, talihsiz sonuçlara yol açabilir. Bu sorunu çözmek için dosyaları doğru boyutta yeniden yapılandırmanız gerekecek. Bu nedenle, dosyalarınızı baskıya göndermeden önce dosya boyutlarınızı her zaman iki kez kontrol etmelisiniz.


2) Dosyalarınızı yetersiz veya hiç taşma payı vermeden tasarlamayın...

Taşma payı olmaması veya yetersiz taşma payı, her müşterinin kaçınması gereken yaygın bir sorundur. Neden taşma payına ihtiyacınız olduğunu ve bunu baskı dosyalarınıza nasıl ekleyeceğiniz hakkında bilgiyi sonraki blog yazılarımızda detayları ile vereceğiz.


3) RGB değil, CMYK renkleri kullandığınızdan emin olun...

RGB (kırmızı, yeşil ve mavi), bilgisayar ekranında görünür bir renk spektrumunu temsil eden renk modudur. CMYK (cyan, macenta, sarı ve siyah), bir dizi renk ürettiği için baskıda kullanılan renk modudur. Dosyalarınızı RGB'den CMYK'ya dönüştürebilirsiniz, ancak ideal olarak, resminizi oluşturmadan önce renk modunu CMYK olarak ayarlamanızı öneririz.


4) Görüntü Dosyalarınızı Yüksek Çözünürlükte Kullanın...

Bilgisayar ekranındaki net görüntüler, baskı sonrasında mutlaka aynı görünmeyebilir. Basıldığında netlik ve kalite sağlamak için Mavirüz Basım'a gönderilen her dosyanın görüntü çözünürlüğü 300 dpi olmalıdır. Ve tasarımlarınızda görsellere yer vermek istiyorsanız, sonraki yazılarımızdaki stok görsel web siteleri için önerilerimize göz atın.


5) Minimal Marjlardan Kaçının...

Önemli içeriği sayfanızın sınır çizgileri ve kenar boşlukları içinde tutmalısınız. Bu adımı atlarsanız, içerik kırpılabilir veya kırpma çizgisine çok yaklaşarak tasarımınızın tüm görünümünü bozabilir. Bu nedenle, baskıları büyük tabaka kağıtlara basıyoruz ve ardından tasarım özelliklerinizde istediğiniz boyuta göre kesiyoruz.


6) Yazım ve Dilbilgisi Sorunlarını Kontrol Edin...

Ne sistemimiz ne de baskı uzmanlarımız yazım ve dil bilgisi sorunlarını kontrol etmezler. Bundan dolayı siparişlerinizi onaylamadan önce ifadelerinizi iyice kontrol etmeniz gerekecektir. Yeniden baskı yaptırmak riskini almak istemiyorsanız çalışmanızı dikkatlice kontrol etmelisiniz. Baskılarınıza eklemek istediğiniz herhangi bir metni kontrol etmek için çalışmanızı kopyalayıp bir yazı asistanı uygulamasına yapıştırarak da kontrol edebilirsiniz.


Bonus Tavsiye: İşi Onaylanmadan Bırakmayın...

Baskı dosyasında müşteriniz son kez küçük bir değişiklik istemiş olsa dahi, bu değişikliği yaptıktan sonra mutlaka tekrar onay alıp, baskıya gidecek tasarım dosyası olduğunu belirterek dosyanıza isim verin.

Siparişiniz ve baskı dosyanız bize ulaştıktan sonra, ancak sınırlı bir süre (dosyalarınızın baskı aşaması başlayana kadar), bazı son dakika değişiklikleri yapmanız gerekiyorsa, onayı iptal edebilir ve düzenleyebilirsiniz. Siparişiniz üretim sürecine girdikten sonra dosyalarınızda değişiklik yapamazsınız.


İhtiyacınız acil olmadan siparişinizi verin...

Her baskının tahmini bir teslimat tarihi vardır. Bunun her zaman mümkün olmadığını biliyoruz, ancak işinizi son dakikaya bırakmadan sipariş etmeniz, olası gecikmeleri önlemenin başka bir yoludur. İşinizin acil olması durumunda lütfen müşteri danışmanlarımızı bilgilendirin. Siparişinizin istediğiniz tarihte teslimi için mümkün olan her şeyi yapacaklardır.


Yaygın baskı hatalarından kaçınmanın diğer bazı yolları şunlardır:

Bizimle telefonla konuşun: Baskı projeleriniz hakkında doğrudan bir baskı uzmanıyla konuşmak, işinizin düzgün ve baskıya hazır olmasını sağlamanın etkili bir yoludur.


Sorularınız için mesaj gönderin:

www.maviruzbasim.com sitemizin iletişim sayfasına giriş yapın, mesajlar sekmesinden sorularınızı bize gönderin.


Blog Sayfamızı ziyaret edin: Yararlı bilgiler ve tavsiyelerle dolu blog sayfası, genel soruları ve daha karmaşık soruları yanıtlar.


Sosyal Medya Sayfalarımızı takip edin: Faydalı bilgiler, yenilikler ve güncel kampanyalar için sosyal medya sayfalarımızı takip edin.Commentaires


bottom of page