top of page

Kraft Alışveriş Çantaları'nın Muhteşem Dönüşü(mü)

DOĞAYI ÖNEMSEMEK SEÇENEK DEĞİL PRENSİPTİR

Çevreci kuruluşların yürütmüş olduğu kampanyalar neticesinde, 2019 yılı itibari ile ülkemizde de plastik çanta kullanımını azaltmak amacı ile yeni yasalar yürürlüğe girmiştir.

Bunlardan en ses getireni marketlerde plastik poşetlerin ücretli olmasıdır. Fakat bu yeterli bir önlem değildir. Çevreye duyarlı gelişmiş ülkelere baktığımızda, plastik çantalar yerine kraft alış veriş çantaları'nın yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Esasen 1960'lı yıllara kadar kraft - craft alışveriş çantaları kullanımda iken plastik çantalara geçiş süreci nasıl başladı?

Müşterinin en iyi arkadaşı olan alışveriş çantasına bir göz atalım. Temel kahverengi kağıt, yıllar boyunca hangi süreçleri yaşadı?

ALIŞVERİŞ ÇANTASI'NIN KISA BİR TARİHİ

1800' lerin sonlarından önce, alışveriş torbaları bile yoktu. Alışveriş yapanlar mallarını sepette eve taşıyorlar ya da satıcılar evlerine teslim ediyordu.

Daha sonra, 19. yüzyılın ortalarında, Pennsylvania'lı bir öğretmen olan Francis Wolle, hafif zarf benzeri kağıt torbalar üretmek için bir makine icat etti.

1871' de mucit Margaret Knight, daha geniş düz dipli çantalar üretebilecek bir makine tasarladı. Bununla birlikte, bu çantaların zemin üzerinde kendi başlarına devrilmeden durmaları zordu. 1883' te Charles Stillwell, kenarları içeri katlanabilen, kıvrık kenarlı kahverengi kağıt torba patentini aldı.

1912' de Minnesota'lı bakıcı Walter H. Deubner ilk ''kraft kağıt çanta'' yı tasarladı. Müşterilerin satın aldıkları ürünleri rahatça taşıyabilecekleri kulplu ve saplı bir kese kağıdını güçlendirmeye karar verdi. Ve günümüzde de kullanımı halen devam eden düz - flat saplı kraft kağıt poşetler ve büküm - büklüm saplı kraft çantalar ortaya çıktı. Deubner, kraft kağıt poşet ürününün 1915 yılında patentini aldı. 1915'ten 1960' lı yıllara kadar olan süre zarfında, neredeyse tüm alışveriş torbaları kağıttan yapılmıştır. 1960' lı yıllarda İsveçli bir şirket standart “T-shirt” tarzı plastik poşeti icat etti. Aniden, plastik üretimi daha ucuz olduğu için kağıdı gölgede bıraktı ve 1980' lerde plastik alışveriş torbaları indirimli perakendeciler için en popüler seçenek haline geldi.

Günümüzde ise ''Greenpeace'', WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) gibi çevre kuruluşlarının da yürütmüş olduğu politikalar ile, kurumsal firmalar geri dönüşümü olan, biyolojik olarak parçalanabilir olan gibi çevre dostu alışveriş çantalarını tercih etmektedir.Doğa dostu kraft kağıt çantalar tahtlarını bir süreliğine naylon poşet çantalara kaptırmış olsalar da, geri dönüşleri muhteşem olmuştur.

Doğa dostu kraft - craft torbaların geri dönüşleri kadar geri dönüşümleri de muhteşemdir.

GERİ DÖNÜŞÜMÜN MUHTEŞEM SONUÇLARI

Kullanım ömrü veya işlevi bitmiş bir ürünün, tekrar işlenerek ham madde olarak kullanılması, geri dönüşüm olarak tanımlanmaktadır. Yeniden dönüştürülebilir ürünler, büyük oranda enerji tasarrufu sağlamaktadırlar. Kullanılmış bir kağıt çanta ve karton çantanın geri dönüşümü sağlanarak tekrar imalatta kullanılmasında;

Hava kirliliğini %75-80 oranında,

Su kirliliğini %30 oranında,

Su kullanımını ise %40 oranlarında azaltabilmektedir.

Kullanılmış kağıt çanta ve karton çantanın tekrar kağıt hamuruna katılmasıyla ortalama 7 ağacın kesilmesi önlenebilmektedir.

SON BİR DİP NOT : DENİZ KUŞLARININ %90' NIN KURSAĞINDA PLASTİK VAR

Araştırmalar, büyük plastik parçalarının deniz yaşamını boğduğunu gösteriyor. Deniz kuşlarının yüzde 90’ının, deniz kamplumbağalarının üçte birinin midesinde plastik var. Birleşmiş Milletler Çevre Programı, yüzbinlerce deniz canlısının her yıl plastik kirliliği nedeniyle öldüğünü söylüyor. Bu büyük plastik parçaları mikro plastiklere bölünerek deniz canlılarının besin zincirine karışıyor. Hatta deniz mahsülleri aracılığıyla tabaklarımıza kadar giriyor.

Comments


bottom of page