top of page

Kağıttan Kedi Bile Yaparız :)

Bu yazımızda kağıdın tarihçesi, kağıdın üretimi, ham maddesi veya özelliklerinden bahsetmeyeceğiz. Bu bilgilere google arama motoru sayesinde kolayca ulaşabilirsiniz zaten. İşimiz matbaacılık olduğuna göre, matbaa sektöründe ve özellikle kendi işimizde kullandığımız kağıt çeşitleri, özellikleri ve kullanım alanları yazımızın konusu...

Kağıttan kedimizi yaptık :)

Kağıttan kedimizi yaptık :)

Kağıttan başka neler yapıyoruz ve bu ürünlerde hangi kağıt türlerini kullanıyoruz?

Küp Bloknot

Küp Bloknot kutusunda ''Amerikan Bristol'' olarak tabir edilen karton kağıt benzeri bir kağıt türü kullanılmaktadır.

Amerikan Bristol kağıdın dış yüzeyi baskı yapmaya uygundur. İç yüzeyinin boyayı emme özelliği olduğundan, genellikle baskı yapılmaz.

Küp Notluk içinde kullanılan kağıt ise 1.hamur kağıt olarak tabir edilen kağıt türüdür.

Küp Not iç kağıtlarının da emicilik özelliği fazla olduğundan resim, zemin vb baskı yapılmamalı, sadece firma logosu ve/veya iletişim bilgileri yer almalıdır.

Kağıttan kayık yapılır. Bunu herkes bilir. Fakat kağıttan uçan kayıklar da yapılabilirmiş... Hayal gücünün sınırı yok!!! Kağıt ile ilgili yaratıcı fikirleri ''işinin uzmanı grafik tasarımcılara'' bırakıyoruz...

Promosyon Bloknot iç sayfalarında 1. hamur kağıt, kapağında ise Amerikan Bristol, kalın gramaj kuşe kağıt veya kraft kağıt kullanılmaktadır. Görselliği önemseyen firmalar, bloknot kapaklarında fantezi olarak tabir edilen özel kağıtlar, iç sayfalarda ise ajanda kağıdı olarak da bilinen ivory kağıt kullanmaktadırlar.

Kağıttan uçak yapılır. Bunu da herkes bilir. Fakat kağıttan uçaklara binip uçulabilirmiş... Hayal gücünün sınırı yok!!! Kağıt ile ilgili hayali fikirleri ''hayal gücü sınırsız çocuklara'' bırakıyoruz...

Firmaların vazgeçilmezi olan çantalar için malzeme çeşidi bol olsa da, matbaa çanta üretiminde kullanılan promosyon kağıt çanta için kullanılan kağıt çeşitleri şu şekildedir.

* Amerikan Bristol kağıt

* Kraft / Craft kağıt

* Kuşe kağıt (mukavemetli olmadığından çok tercih edilmez)

* Özel fantezi kağıtlar (pahalı olduğundan çok tercih edilmez)

Kurumsal firmaların veya firmaların üretmiş olduğu ürünlerin tanıtımı içi vazgeçilmez matbaa ürünlerinden olan katalogların baskısı genellikle kuşe kağıtlara yapılmaktadır.

Katalog basımında iç sayfalarda kuşe kağıdın dışında 1. hamur kağıt, ivory kağıt veya özel kağıtlar da kullanılabilmektedir. Katalog baskısında kapak kağıdı olarak ise bristol, kalın gramaj kuşe ve özel kağıtlar kullanılır.

Comments


bottom of page