top of page

Tasarımın renkleri bastığınız işte soluk çıkmış. Cep telefonumda çok canlı ve parlak görünüyordu.

Baskıda soluk çıkma yok rgb ve cmyk olayı var.

🙄😕🤔

"Ne diyorsunuz kardeşim siz, hangi dilde konuşuyorsunuz" dememek için bu yazımızı mutlaka okumalısınız.

RGB NEDİR? CMYK NEDİR?

RGB ve CMYK, tasarımların görüntüsel olarak yayınlanacakları mecralarda renk oluşumunu sağlayan ana renklerdir.

RGB: Basit anlatacak olursak, renkler 3 farklı renkte çıkan ışık parçalarının birbirlerinin önünü kesmesi ve engellemesi ile oluşturulur. Değerler değiştikçe renkler de değişir.

CMYK: Tram yöntemiyle 4 renk birbirini tamamlayarak elde edilmek istenen renk oluşturulur. Bir başka deyişle gözlerimiz RGB'deki gibi direk ışıkları değil, basılı medya üzerinde yansıma yapan güneş ışığını görür.

Bu bağlamda CMYK gerçek, RGB zahiri görüntü anlamına gelebilir.

RGB ve CMYK Arasındaki Farklar Nelerdir? Tasarım ve görüntü almak için gereken temel bilgilerin başında gelen bu iki format terimi soyut ve somut olarak nitelendirebiliriz. RGB soyut CMYK ise somut tarafta kalmaktadır. Basitçe anlatmak gerekirse baskıya gidecek tasarım için CMYK formatı, dijital ortamda kullanılacak bir tasarım için RGB formatı kullanılır.

RGB: Boş zemin olarak siyah kabul edilir.

CMYK: Boş zemin olarak beyaz kabul edilir.

RGB, elektronik ürünlerin kristalize ışık kullanarak renk elde etmesiyle oluşan formattır. RGB denilince aklınıza gelmesi gereken şey ışıktır. RGB enerji ile üretilen bir renklendirme modelidir. Aklınıza gelen tüm elektronik gösterge birimlerinde RGB renk kodları bulunmaktadır. Tasarımınız dijital ortamlarda yani elektronik cihazlarda yayınlanacak ve görülecekse kullanmanız gereken format RGB’dir. RGB’nin açılımı şu şekildedir; “R = Red” “G = Green” “B = Blue” RGB pixel dediğimiz kavramları oluşturmakta her pixel bir rengi temsil etmektedir. Her pixelde bulunan RGB renkleri birleştirilir ve belli tonlarda aktarılarak görülmesi istenilen renkleri oluşturur. Görseldeki pixel sayısı arttıkça algılanan renk sayısı da artar ve gerçek görüntüye daha fazla yaklaşılır. Yüksek pixelli görsellerde daha doygun ve hoş bir görünümün olmasının sebebi de budur.

CMYK, mürekkep ve boya kullanan baskı makinelerine ulaşması gereken tasarımların formatıdır. Peki, CMYK neden baskı makinelerinde kullanılıyor? Belirttiğimiz gibi mürekkep ve boya gibi kimyasal renklendiriciler bu 4 temel renk kartelasından oluşmaktadır ve baskılar bu 4 rengin fiziksel karışımıyla oluşmaktadır. CMYK‘da temel 4 renk şu şekildedir; “C = Cyan” “M = Magenta” “Y = Yellow” “K = Key (Siyah)” Key, koyu tonları dengelemek ve karşıtlık aşamasını sağlamak amacıyla kullanılır.

CMYK formatında parlak renkler oluşturulamaz ve uygunluğu dijital ortamda görünürlüğünden farklı olur. Bu yüzden tasarladığınız tasarımın baskıda farklı bir görünüm almaması için tasarımı baştan aşağı tüm katmanlarıyla CMYK kodlarına uygun olarak seçmeniz veya düzenlemeniz gerekmektedir.

DOĞRU DEĞERLER VERİLDİĞİNDE ORTAYA ÇIKAN BASKILARA ÖRNEKLER ;

댓글


bottom of page