top of page

Gemici Takvimi mi? Denizci Takvimi mi?

Gemici Takvimi ; bir önceki ay, içinde bulunulan ay ve sonraki ayı göstermek üzere tasarlanmış takvimdir. Öncesinde denizcilik firmaları tarafından kullanılan gemici takvimi, günümüzde tüm kurumsal firmalar tarafından kullanılmaktadır.

Gemici takviminin denizcilik şirketleri tarafından kullanılmasının sebebi, geminin yük planlamasını rahatça yapabilmektir. Denizcilik şirketleri, dünyanın herhangi bir limanında bulunan gemilerin rotasına göre nakliyat programları yapmak zorundadır. Aksi halde binlerce mil uzaklığa yük götürmüş bir gemi okyanusu boş geçmek zorunda kalacak ve zarar edecektir. Gemi bir yerden yola çıkmışken varacağı limanla ilgili iş anlaşması vs. yapmak zorundadır. İşte bu noktada geminin kalkış tarihi, varış tarihi vs. hesaplanırken geçmiş ay, içinde bulunulacak ay ve gelecek ay aynı anda görülmesi lazımdır. Denizcilik şirketlerinin ofislerinde asılı bu takvim üzerinde planlama yapılır. Promosyon sektöründe en çok tercih edilen takvim çeşididir.

Denizci takvimi ile gemici takvimini isimleri birbirini çağrıştırdığından dolayı karıştırmamak gerekir. Denizci takvimi, diğer adı ile fırtına takvimi, yıllar boyunca belli bir bölgedeki denizde esen şiddetli rüzgarların kayıt altına alınmış halidir.